Nõo Põhikooli õpilased kohtusid NASA astronaudiga

 

7.oktoobril 2018 külastas USA endine astronaut  Heidemarie Stefanyshyn-Piper Tõraveres  observatooriumi. Miks?

4.-10.oktoobrini on rahvusvaheline kosmosenädal (World Space Week), mille koordinaator on Tartu observatoorium. NASA toetab GLOBE programmi https://globe.ee/avaleht/ GLOBE koolina ja läheduse tõttu Tõraverele, said kutse meie kooli õpilased.

Kohtumisel olid viis  Nõo Põhikooli õpilast, Reimond Ritson, Karoliina Paas, Oskar Männik, Kusti Sammul ja Hans-Kristjan Piirsalu.

Ameeriklanna Heidemarie Stefanyshyn-Piper ütles, et tema ema on sakslane ja isa ukrainlane.  Koolis meeldis talle kõige rohkem matemaatika. Üks põhjustest, miks ta astronaudiks valiti, oli tema taustaks inseneri haridus. Mereväes oli ta sukeldujana vee all laevu parandanud ja see ei erinenud eriti kosmosekõnnist.

Bassein, kus nad harjutasid oli mõõtmetega 12m korda 30 m korda 16 m.

Heidemarie on kaheksas naine, kes on käinud avakosmoses.

Kosmoselaevaga lennata ja avakosmosesse väljuda ta ei kartnud. Ükskord juhtus õnnetus, ja aken sai vigastada. Tõenäoliselt oli süüdi asteroidi tükk . Õnneks oli aken mitmekihiline ja tekkis täke.

Heidemarie jäi meelde kui avatud ja sõbralik suhtleja. Kuulajad olid kõik intelligentsed ja viisakad ning käitusid sobilikult ja jätsid endast hea mulje.

Õpilaste muljed pani kirja õpetaja Evi Piirsalu

Eesti GLOBE esindajad koos astronaudiga, meie kooli õpilased on paremas ülanurgas (pildilt puudub Reimond Ritson). Foto: https://www.facebook.com/204182896292182/photos/a.204242446286227/1954388504604937/?type=3&theater